banner

Z ŻYCIA SZKOŁY
ROK SZKOLNY 2015/2016


Zakończenie roku szkolnego

           W dniu 24 czerwca wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na wspólnej uroczystości wraz z rodzicami, nauczycielami i dyrekcją szkoły. Pani Dyrektor Ewa Golibroda powitała wszystkich uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Następnie wręczyła świadectwa i nagrody dla wyróżnionych uczniów oraz podziękowania dla rodziców za ich zaangażowanie w działalność szkoły.W sposób szczególny pożegnała się z uczniami klasy VI, którzy zostali absolwentami naszej szkoły. Uroczystość zakończyła się wspaniałym wystąpieniem absolwentów, którzy wzruszającymi wierszami, piosenkami oraz humorystycznymi rymowankami podziękowali dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za sześcioletni trud, cierpliwość, wyrozumiałość i opiekę. Na zakończenie klasy udały się na spotkania ze swoimi wychowawcami.
Teraz wszyscy rozpoczęli zasłużony odpoczynek i nabierają siły na nowy rok szkolny 2016/2017. Do zobaczenia we wrześniu.

GALERIA


Dzień Dziecka w Trzebniowie

           W sobotę 4 czerwca, już po raz 10, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Trzebniów, zorganizowało Rodzinny Dzień Dziecka. Jak zwykle, również i w tym roku nie zabrakło szczególnej atrakcji dla najmłodszych, czyli przedstawienia przygotowanego przez rodziców. Oprócz rodziców role w przedstawieniu "Kaczka Dziwaczka" odgrywali Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto - Mazur oraz radni: Andrzej Maligłówka i Andrzej Golibroda. Uczniowie naszej szkoły przedstawili występy artystyczne. Nie zabrakło również kulinarnych uciech w postaci grochówki i domowego ciasta, cukrowej waty, lodów, gofrów i owoców ufundowanych przez Wójt Gminy Niegowa.

GALERIA


Dzień Dziecka w Niegowie

           Dzieci z przedszkole wraz z rodzicami zostały zaproszone do Niegowy na ich święto, które zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. 1 czerwca na dzieci czekało szereg atrakcji w postaci: waty cukrowej, zjeżdżalni, basenu z piłeczkami, konkursów i zabaw prowadzonych przez animatorów oraz grilla. Szczególną atrakcją była wizyta policyjnego Sznupka i możliwość obejrzenia policyjnego sprzętu. Dzięki OSP Niegowa, każdy z uczestników mógł przez chwilę wcielić się również w strażaka. Rodzice i dzieci bardzo mile spędzili czas.

GALERIA


Warsztaty

           W dniach 4 i 5 maja 2016 r. odbyły się warsztaty robienia kwiatów z bibuły. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach współpracy z Stowarzyszeniem "Berchmans". Warsztaty poprowadziła Pani Zofia Kot, która na co dzień własnoręcznie wykonuje przepiękne bukiety i stroiki z różnych materiałów. Tradycja robienia kwiatów z bibuły w naszym regionie sięga dawnych czasów. Dawniej takie kwiaty były również ozdobą w domach. Żeby z delikatnej bibuły stworzyć kolorowe cudeńka trzeba mieć zwinne ręce i trochę chęci do uczenia się od bardziej doświadczonych mam i babć. Dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi sposobami i technikami wykonywania kwiatów – od prostych, do trudniejszych, wymagających większego wkładu pracy i wprawy. Kwiaty są w różnych kształtach - strzępione, z wycinanymi płatkami, skręcane. Takimi kwiatami ozdabiano naszą szkołę.

GALERIA


Święto Konstytucji 3 Maja

           Dnia 29 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Cała społeczność szkolna, ubrana na galowo i z przypiętymi kotylionami, oglądała występ uczniów klas IV-VI. Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych. A wszystko to po to, by w prosty i jak najbardziej przystępny sposób, przybliżyć swoim kolegom informacje dotyczące tego ważnego wydarzenia. Scenariusz, dekorację i muzykę przygotowały panie: Donata Kawecka i Ewa Wójcik. Uczniowie 03.05.2016 r. wystąpili także z montażem słowno - muzycznym dla lokalnej społeczności w kościele w Gorzkowie Nowym i Trzebniowie.

GALERIA


Dzień Ziemi

           Jak co roku, pod przewodnictwem pani Joanny Haładus, uczniowie naszej szkoły brali aktywny udział w największym ekologicznym święcie. W dniach 18 - 22 kwietnia miał miejsce "Tydzień ekologiczny". Kazdy dzień dotyczył tematyki ekologicznej. Pierwszy dzień - Dzień Ekologa, drugi - Dzień Zdrowia, trzeci - Dzień Słońca, czwarty - Dzień Natury, piąty - Dzień Ziemi. Zostały ogłoszone konkursy: plastyczny oraz wiedzy o środowisku. Dzień Ziemi przebiegał pod hasłem "Palący temat. Niska emisja!". Tydzień zakończył się akademią i rozstrzygnięciem konkursów.

GALERIA


Rocznica katyńska i smoleńska

           Uroczystości upamiętniające 76 rocznicę zbrodni katyńskiej i 6 rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem odbyły się w niedzielę 10 kwietnia w kościele w Gorzkowie Nowym. We Mszy świętej sprawowanej w intencji ofiar Katynia i Smoleńska uczestniczyli zebrani wierni, a wśród nich zaproszeni goście. Zebrani w kościele wysłuchali programu słowno-muzycznego, w którym pieśni i piosenki przeplatały się ze strofami poezji opiewającymi piękno naszej Ojczyzny, mówiącymi o jej trudnej historii i heroicznych postawach Polaków. Program artystyczny przygotowany został przez nauczycieli: p. Ewa Golibroda, p. Urszula Wrona i p. Donata Kawecka. Po przejściu na plac przykościelny delegacje władz złożyły kwiaty i znicze pod obeliskiem.

GALERIA


Spotkanie z panią dietetyk

           15.03.2016 r. uczniowie brali udział w prelekcji pt."Uwaga, nadwaga". Pogadankę prowadziła pani dietetyk. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na problem nadwagi, który coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Nadmierna masa ciała może negatywnie odbijać się na zdrowiu, sylwetce i samopoczuciu, w tym także koncentracji i zdolności do przyswajania wiedzy. Pani dietetyk przekazała w bardzo interesujący sposób informacje na temat prawidłowych nawyków żywieniowych oraz konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety.

GALERIA


Wycieczka do kina i planetarium

           10 marca 2016 r. uczniowie klas I-VI wyjechali na szkolną wycieczkę do kina IMAX w Katowicach i planetarium w Chorzowie. Obejrzeli edukacyjny film pt. "Pod taflą oceanu" 3D. Następnie wzięli udział w gwiezdnym spektaklu pt. "Podróż Małego Księcia".

GALERIA


Wycieczka do teatru

           18 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami pojechały na wycieczkę do teatru im. A.Mickiewicza w Częstochowie, którą zorganizowała pani Lidia Skowron przy współpracy z panią Dyrektor Ewą Golibrodą, panią Teresą Radosz i panią Joanną Nocuń. Spektakl pt. "Jaś i Małgosia" bardzo się wszystkim podobał. Dzieci nagrodziły występujących aktorów dużymi brawami, a po przedstawieniu zobaczyły z bliska scenę, scenografię oraz aktorów. Następnie przyjemnie i wesoło spędziły czas w Centrum Zabaw Dla Dzieci "Magiczna Kraina".

GALERIA


Wieczorek Poetycki

            Szkolna biblioteka pod opieką pani Donaty Kaweckiej zorganizowała 4 lutego 2016 r. od godz. 15.00 do godz. 18.00 Wieczorek Poetycki poświęcony życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. W programie: prezentacja multimedialna, czytanie fragmentów utworów H. Sienkiewicza, gry i zabawy promujące czytelnictwo, wykonanie prac plastycznych do wybranego wiersza z zakresu literatury dziecięcej.


Dzień Babci i Dziadka

            Karnawał to czas balów, maskarad i wesołych imprez towarzyskich. Zarówno ci zupełnie mali, jak i ci nieco więksi czekali na zabawę choinkową połączoną z Dniem Babci i Dziadka, która w naszej szkole odbyła się 23.01.2016 roku. Aby podziwiać występy swoich kochanych wnuków zaproszonych babć i dziadków przybyło bardzo dużo. Zebranych seniorów i wszystkich gości serdecznie powitała Pani Dyrektor szkoły mgr Ewa Golibroda, składając serdeczne życzenia. W pięknie udekorowanej sali uczniowie przedstawili program artystyczny. Były deklamowane wierszyki, piosenki oraz tańce. Po złożeniu życzeń i wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków, nadszedł czas na poczęstunek i rozmowy. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera. W przyjęciu gości pomagali rodzice, którzy przygotowali poczęstunek. Uroczystość zakończyła się zabawą, którą zapewnił nam zespół muzyczny AlleGro. Wszyscy bawili się znakomicie, bo doskonały nastrój dopisywał zarówno dzieciom jak i dorosłym. Były korowody, kółeczka i pląsy w parach. Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.

GALERIA


Orszak Trzech Króli

           Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św. w Kościele w Trzebniowie o godz. 12.00. Bezpośrednio po Mszy św. orszak złożony z uczniów, nauczycieli, rodziców oraz gości wyruszył ulicą w stronę boiska. W tym roku po raz pierwszy dołączyła pani Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto - Mazur. Uroczystość uświetniły "Jasełka" w wykonaniu uczniów kl. IV. Całość zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd.

GALERIA


Wigilia

           Prawdziwe Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obyć bez wspólnego kolędowania i łamania opłatkiem. Nasza szkoła podtrzymuje te tradycje, dlatego 21 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie opłatkowe uczniów z wychowawcami. Dzieci składały sobie i nauczycielom płynące z głębi serca życzenia. Wspólnie spożywano przygotowane potrawy wigilijne przy tradycyjnie nakrytych stołach. Uroczystość uświetniły "Jasełka" w wykonaniu uczniów kl. IV pod kierunkiem księdza Bogumiła Kowalskiego. Szkolna Wigilia była pełna uroku i radości, a uśmiech dzieci był największym podziękowaniem za pracę włożoną w przygotowanie i zorganizowanie tej uroczystości.

GALERIA


VIII Konkurs na Wieczernikową Choinkę

           21 grudnia odbyło się wielkie dekorowanie świątecznych drzewek, które stanęły w Wieczerniku na Jasnej Górze w Częstochowie. Nasza szkoła bierze udział w konkursie na najpiękniejszą choinkę. Zachęcamy do świątecznego spacerku i oddanie głosu na nasze drzewko z nr 7. Głosowanie potrwa od Bożego Narodzenia, czyli od 25 grudnia do 2 stycznia 2016 r.


Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

           Miesiąc grudzień jest szczególnym czasem, bowiem czekamy na Święta Bożego Narodzenia. W naszej szkole jest to okres intensywnej pracy, gdyż przygotowujemy się do świąt w szczególny sposób. W tym czasie odbywają się ciekawe lekcje, podczas których uczniowie pogłębiają swoją wiedzę o tradycjach i zwyczajach wigilijnych oraz bożonarodzeniowych. Klasy i korytarze są upiększone świątecznymi dekoracjami wykonanymi przez naszych uczniów, by stworzyć świąteczny, magiczny nastrój i przygotować się do wspólnej wigilii. Przedszkolaki z swoją panią i rodzicami piekły pierniczki. Dzieci klas starszych wykonały stroiki świąteczne i rękodzieła artystycznego, które zaprezentowały na wystawce w II Gminnym Przeglądzie Stołów Bożonarodzeniowych.

GALERIA


Mikołaj

           Wizyta Mikołaja to dla wszystkich ogromne przeżycie i radość, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Zgodnie z tradycją do naszej szkoły także zawitał Święty. Został przywitany wierszem i piosenką. Wszyscy z pewną niecierpliwością oczekiwali na prezenty. Nikt nie został pominięty, Święty pamiętał o wszystkich. Po otrzymaniu prezentów rozpoczęło się gorączkowe sprawdzanie ich zawartości. Po uśmiechniętych buziach można było się domyślać, że Mikołaj trafił z podarunkami. Dziękujemy Ci, Święty Mikołaju!

GALERIA


Światowy Dzień Pluszowego Misia

           W dniu 25.11.2015 r. przedszkolaki i klasy młodzsze uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Kolorowe, puchate, mięciutkie, duże i małe misie opanowały przedszkole i klasy, każdy był piękny i wyjątkowy. Przybyły ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Nauczycielki przygotowały dla dzieci wiele atrakcji. Uroczysty dzień rozpoczął się od wspólnej zabawy w Misiowej Krainie przy piosenkach. Dzieci poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze, były konkursy, zabawy plastyczne, misiowe tańce, ale najwięcej radości sprawił dzieciom fakt zaprezentowania swojego pluszaka kolegom. To był dzień pełen gwaru i radości.

GALERIA


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

           20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Nasza szkoła podjęła szereg inicjatyw mających na celu uświadomienie dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, nie zaniedbując równocześnie swoich obowiązków. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt. "Prawa dziecka" i brali udział w konkursach. Na zajęciach z wychowawcą omawiano najistotniejsze zapisy najważniejszego dokumentu określającego te prawa - Konwencji o Prawach Dziecka. Ponadto gazetkę Samorządu Uczniowskiego wypełniły kolorowe zapisy i informacje na ten temat, by wszystkim dzieciom, jak również dorosłym, przypominać, że mają tych praw zawsze przestrzegać, nie tylko w ustanowionym dniu – 20 listopada.

List Rzecznika Praw Dziecka

GALERIA


Święto Niepodległości

           Akademia z okazji Święta Niepodległości na stałe wpisała się do kalendarza imprez naszej szkoły. W przeddzień tej uroczystości, 10 listopada 2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej akademii upamiętniającej tę ważną dla Polaków datę. Przypomniano ważne wydarzenia historyczne, recytowano wiersze patriotyczne. Oprawę muzyczną stanowiły pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów klasy V i VI. Przygotowany montaż słowno -muzyczny wywarł na uczniach duże wrażenie. Następnego dnia, 11 listopada uczniowie wystąpili dla społeczności lokalnej w kościele w Trzebniowie i Gorzkowie Nowym. Patriotyczne pieśni i słowa wierszy przypomniały wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości. Spotkanie było bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale też skłoniło niejednego uczestnika do refleksji na temat naszej historii.

GALERIA


Wycieczka na cmentarz

           "Niech to światło da nadzieję, że i o nas ktoś kiedyś będzie pamiętał" - to główna myśl wycieczki na cmentarz. W dniu 27 października 2015 r. z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią Urszulą Wroną i rodzicami wybrali się na cmentarz do Złotego Potoka. Odwiedzili Groby Nieznanych Żołnierzy oraz pracowników szkoły. Wykonali prace porządkowe, złożyli kwiaty i zapali znicze, jako wyraz pamięci i szacunku. Pogoda dopisała, więc uczniowie obeszli cmentarz spacerkiem i oglądali groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami. Była to wspaniała lekcja historii i szacunku dla zmarłych. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej wycieczki.

GALERIA


Ślubowanie klasy pierwszej

           Dnia 27 października 2015 r. odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów szkoły podstawowej. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali umiejętności wokalne i recytatorskie w części artystycznej, do której przygotowywali się od września pod kierunkiem swojej wychowawczyni Teresy Radosz. W niezwykle podniosłej atmosferze pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Ewa Golibroda dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Ludwinowie" i dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów. Każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał "słodki poczęstunek" od swoich rodziców. Również rodzice przybyli licznie w tym niezwykłym dniu. Zorganizowali "słodkie" przyjęcie w sali lekcyjnej dla swoich pociech. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

GALERIA


Dzień Papieski

           W naszej szkole odbył się w ramach Tygodnia Misyjnego apel połączony z wspomnieniami o św. Janie Pawle II. Przygotowany został przez kl. IV pod kierunkiem ks. Proboszcza Bogumiła Kowalskiego. Każda klasa reprezentowała poszczególny kraj misyjny oraz odgadywała słowa wypowiedziane przez "misjonarza świata" św. Jana Pawła II na poszczególnych kontynentach.

GALERIA


Dzień Nauczyciela

           Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Potocznie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. Dnia 15 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowała Pani Krystyna Siekierska z uczniami klas IV-VI. Akademia przebiegła w miłej i podniosłej atmosferze.

GALERIA


Pasowanie przedszkolaków

           Oddział przedszkolny oraz młodsze dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli 05 października 2015 r. w uroczystym "Pasowaniu na przedszkolaka". Młodsze dzieci powiedziały wierszyki i zaśpiewały piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek", a starsze zaprezentowały montaż słowno-muzyczny pt. "Bajkowy pociąg". Wszystkie dzieci głośno stwierdziły że, "Będą grzecznie bawić się i uczyć". Pani Dyrektor wręczyła pamiątkowe dyplomy, a rodzice słodki upominek.

GALERIA


Dzień owoców

           Czwartek, 24 września, w naszej szkole był dniem kiedy to obchodziliśmy Święto Owoców. W ramach promocji zdrowia i zdrowego stylu życia uczniowie przynieśli do szkoły owoce, z których własnoręcznie przygotowali zdrowe sałatki i soki. Aby ten dzień na długo wszystkim zapadł w pamięci uczniowie  ubrani byli w kolorowe stroje. Dzieci z przedszkola i klas I-III wykonały plakaty promujące spożywanie owoców.

GALERIA


Sprzątanie Świata
Święto Pieczonego Ziemniaka

           "Wyprawa - poprawa"- pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja "Sprzątania Świata". W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracano szczególną uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Dnia 18.09.2015 r. nasza szkoła przyłączyła się również do tej akcji. Uczniowie pod opieką nauczycieli sprzątali teren szkoły oraz jej najbliższą okolicę. Każda klasa dostała worki i rękawice ochronne. Po zakończonej akcji , każdy uczeń naszej szkoły ma poczucie, że przyczynił się do tego, że najbliższa okolica jest czysta i zadbana. Po całej pracy na podwórku szkolnym czekali na nas rodzice z gorącymi i bardzo smacznymi pieczonkami.

GALERIA


Dożynki

           W niedzielę, 11 września, uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Św. Mikołaja w Niegowie, rozpoczęło się celebrowanie czasu dziękczynienia za plony. Tuż po Mszy barwny korowód przeszedł ulicami Niegowy na teren Amfiteatru, gdzie rozpoczęła się część uroczystości Dożynek Gminno - Parafialnych. Uczniowie naszej szkoły:Patrycja Stodółkiewicz, Oliwia Maciąg, Kamila Dziadczyk, Marlena Lamch, Anna Nocuń, Paulina Siwek wraz z Kołem Gospodyń Wiejskim z Gorzkowa Nowego i Starego dziękowali za tegoroczne plony.

GALERIA


V Tydzień Wychowania

           W dniach od 13-19 września odbywa się po raz piąty Tydzień Wychowania. W tym roku przebiega pod hasłem: "Wychowywać do pełni człowieczeństwa". Obecny Tydzień Wychowania przypada w roku dwusetnym urodzin wielkiego wychowawcy i twórcy oryginalnego systemu wychowawczego – św. Jana Bosko (1815-1888).


Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

           Wakacje niestety bardzo szybko minęły, nadszedł dzień 1 września, więc czas powitać nowy rok szkolny 2015/2016. Uczniowie szkoły podstawowej wraz z licznie przybyłymi rodzicami powitali rok szkolny uczestnicząc w uroczystym apelu. Swoją obecnością zaszczycili uczniów: Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur i Radny wsi Trzebniów - Andrzej Maligłówka. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor szkoły Ewa Golibroda, która powitała wszystkich przybyłych i życzyła wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły owocnej i wytrwałej pracy w nowym roku szkolnym. Po zakończonej akademii wszyscy uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami. Natomiast dzieci 3 i 4 letnie zebrały się z rodzicami, Panią Dyrektor, Panią Wójt i wychowawczynią przed szkołą i posadziły drzewko.

GALERIA